ФОРУМ НА ПЧЕЛИТЕ И ПЧЕЛАРИТЕ В БЪЛГАРИЯ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Срещу Вароатоза

+8
lachezar74
бг.василев
Stoyanov
vesko0
stanko
Nike123
joko
yuri
12 posters

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Go down

Срещу Вароатоза Empty Срещу Вароатоза

Писане  yuri Съб Окт 17, 2009 4:04 pm

Колеги, какви препарати използвате срещу Вароа и какви са отзивите ви от тях?
Тази година аз ползвах Екостоп през пролетта и Вароатом през Август и не съм доволен общо взето. Само дето и Екостопа е малко скъпичък и за много кошери ще излезе солено.


Последната промяна е направена от yuri на Нед Яну 23, 2011 7:04 pm; мнението е било променяно общо 1 път

yuri

Брой мнения : 31
Join date : 12.10.2009

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Срещу вароатозата

Писане  joko Съб Окт 17, 2009 4:42 pm

Здравейте колеги,аз ползвам varostop и за сега несъм имал проблеми с вароатозата тоест доволен съм.Слагам ги по предписание пролет и есен.

Поздрави:joko

joko

Брой мнения : 4
Join date : 16.05.2009

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  yuri Съб Окт 17, 2009 6:30 pm

A някой има ли опит с оксалова киселина? Мисля да пробвам, за да видя дали ще падне още някой акар.

yuri

Брой мнения : 31
Join date : 12.10.2009

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  Nike123 Пон Яну 04, 2010 7:38 am

Тази година за пръв път пробвах с оксалова киселина и все още немога да изкажа мнение но най-много съм доволен от Варостопа колкото пъти слагах винаги съм оставал доволен. Пробвах един път някакви прехвалени сръбски ленти, които се оказаха голам провал.

Nike123

Брой мнения : 12
Join date : 04.01.2010
Age : 48
Местожителство : София

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  stanko Пет Юли 09, 2010 8:02 pm

Nike123 написа:Тази година за пръв път пробвах с оксалова киселина и все още немога да изкажа мнение но най-много съм доволен от Варостопа колкото пъти слагах винаги съм оставал доволен. Пробвах един път някакви прехвалени сръбски ленти, които се оказаха голам провал.
Аз ползвам Варостоп, и до сега не съм имал проблеми. Доволен съм.

stanko

Брой мнения : 1
Join date : 09.07.2010

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  vesko0 Чет Яну 20, 2011 4:19 am

Аз използвам (варочет-форте) незнам дали някои го е исползвал за това ще обесня. В кутията на лекарството има малко шишенце,капкомер,и малки картончета.Употребата става чрез капване на три капки на картончето пали се и се пъха през прелката и се запушва входа за 15-20 минути. Направих един експеримент извадих едно дъно на един по слаб кошер и му сложих бяла хартия върнах след това дъното пуснах картончето запуших кошера и след 20 мин вземам дъното и гледам на бялата хартия пълно с кърлежи. След третото упушване почти бяха исчезнали. Много съм доволен за сега някой ако има запитване да пише.

vesko0

Брой мнения : 4
Join date : 20.01.2011

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  Stoyanov Чет Фев 24, 2011 2:14 am

Nike123 написа:Тази година за пръв път пробвах с оксалова киселина и все още немога да изкажа мнение но най-много съм доволен от Варостопа колкото пъти слагах винаги съм оставал доволен. Пробвах един път някакви прехвалени сръбски ленти, които се оказаха голам провал.
Уважаеми колеги, да ползваме сръбски препарат през български продавач е отвратителна комбинация и досега от нито един професионалист не съм чул добра дума за Варостопа.Използваме го просто зящото няма друго приемливо от всякаква гледна точка. Преди години ползвах няколко години с отличен успех Перицин на Байер,но сега уж е забранен и не се доставя.Отделно,че цената на Варостопа скочи на 5,30лв, а и немските цени също са резачка.Така,че да споделим честно всеки опита си и да се опитаме да намерим изход.

Stoyanov

Брой мнения : 5
Join date : 26.12.2010

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  бг.василев Пет Мар 04, 2011 10:24 pm

аз съм бъдещ ваш колега и мисля да поема борба с кърлежа с прпаратите на байер как щв ме посъветвате добри ли са и кога да ги заложа като имаме в предвид непредимото време през женският месец

бг.василев

Брой мнения : 1
Join date : 04.03.2011

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  Stoyanov Съб Мар 05, 2011 1:30 am

бг.василев написа:аз съм бъдещ ваш колега и мисля да поема борба с кърлежа с прпаратите на байер как щв ме посъветвате добри ли са и кога да ги заложа като имаме в предвид непредимото време през женският месец
Уважаеми колега, моят най-обикновен съвет е следният:
-прочетете внимателно какво пишат колегите пчелари от различни сайтове за болестите (Вароатозата е сравнително по-безобидна болест и води до външни признаци)
-направете така, че всичките ви дъна на кошерите да са омрежени с възможност за проверка против опаразитяване
-следете състоянието на пчелите си за наличие на кърлежи(агресивност,ленивост, продрани криле,мотане пред и под прелката на пчели-работнички
- нетрудоспособност на пчелите при наличие на прашецонос и нектаронос и др.фактори).
Там,където срещнете две сходни или близки мнения на пчелари, може внимателно да опитате от даден препарат.Отделно повечето капацитети препоръчват да се сменят на всяка година препаратите,за да се избегне резистеност на кърлежа Вароа и това е много добро решение за наблюдениаята ви.Бъдете твърде предпазлив при продаване и особено при купуване на пчели за заболявания по тях, както и да не ползвате ваш инвентар за оглед и манипулации на чужди кошери.

Stoyanov

Брой мнения : 5
Join date : 26.12.2010

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  Stoyanov Съб Мар 05, 2011 1:35 am

[quote="Stoyanov"]
бг.василев написа:аз съм бъдещ ваш колега и мисля да поема борба с кърлежа с препаратите на Байер как щв ме посъветвате добри ли са и кога да ги заложа като имаме в предвид непредимото време през женският месец
Всеки препарат е с указание за работа-за някои като руският БИПИН и за водния разтвор на оксаловата киселина задължитело е да е ранна пролет и късна есен при отсъствие на пило по рамките на кошера,иначе загубата на ценните млади пчели за пролетно и зимно развитие е неминуема.Ползвайте най-напред като начинаещ ленти като Варотом и Варостоп,но само за 45 дни и 2 седмици преди първата паша ги извадете от плодника.Ако имате съмнения за по-голямая опаразитеност или семейството е много силно можете да сложите не 2,а 3 лентички на семейство.

Stoyanov

Брой мнения : 5
Join date : 26.12.2010

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  Stoyanov Съб Мар 05, 2011 1:39 am

[quote="vesko0"]Аз използвам (варочет-форте) незнам дали някои го е исползвал ....

Тази година наесен може би ще ползвам от него,за да имам точни впечатления по действието му.Въпрросът за мен не е само в цената,а по скоро за ефикасността му срещу опаразитяването.Мисля,че като този препарат се съчетае със строителната рамка през усиленото градене нещата ще влязат в релси.

Stoyanov

Брой мнения : 5
Join date : 26.12.2010

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  lachezar74 Пет Мар 18, 2011 1:35 am

Благодаря ти за изчерпателния отговор. А за тази година пак ли от Румъния ще внесете.

lachezar74

Брой мнения : 1
Join date : 04.03.2011

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  vesko0 Съб Мар 19, 2011 3:18 am

lachezar74 написа:Благодаря ти за изчерпателния отговор. А за тази година пак ли от Румъния ще внесете.
Еми ние вече взехме защото един колега от село ходи да копува за него и ние му дадохме пари да вземе и за нас. Междо другото цената е 25 лв. за кутия.

vesko0

Брой мнения : 4
Join date : 20.01.2011

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  vesko0 Съб Мар 19, 2011 3:21 am

[quote="Stoyanov"]
vesko0 написа:Аз използвам (варочет-форте) незнам дали някои го е исползвал ....

Тази година наесен може би ще ползвам от него,за да имам точни впечатления по действието му.Въпрросът за мен не е само в цената,а по скоро за ефикасността му срещу опаразитяването.Мисля,че като този препарат се съчетае със строителната рамка през усиленото градене нещата ще влязат в релси.
Еми какво да ти кажа да не ти прозвучи пресилено при нас ефекта беше перфектен. Дядо ми вече е 54 години пчелар и миналата година като ги зазимявахме каза че до сега такива пчели не е зазимявал.

vesko0

Брой мнения : 4
Join date : 20.01.2011

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  Цеко Сифоня Съб Апр 02, 2011 3:20 am

Използвам ВАРОТОМ втора година вече и май ще трябва да го сменя с друг препарат,иначе съм доволен от него!

Цеко Сифоня

Брой мнения : 132
Join date : 01.04.2011

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  yuri Съб Апр 02, 2011 4:18 am

Колеги, Варостопа е български препарат и вече не е много ефикасен. Вароатома е сръбки, но е пълен боклук. Апихелт и Супер стрипс са сръбси. Не са лицензирани, но са много ефикасни. А най-добре късно есен с Оксалова киселина и ако е необходимо през активния сезон с Мравчена.

yuri

Брой мнения : 31
Join date : 12.10.2009

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  Stoyanov Съб Апр 02, 2011 1:05 pm

yuri написа:Колеги, Варостопа е български препарат и вече не е много ефикасен. Вароатома е сръбки, но е пълен боклук. Апихелт и Супер стрипс са сръбси. Не са лицензирани, но са много ефикасни. А най-добре късно есен с Оксалова киселина и ако е необходимо през активния сезон с Мравчена.

Колега,благодаря ви за забележките и конкретното мнение.Мисля да се възползвам за бъдеще от тях-ако знаех за Апихелт от по-рано щях да ги обработя още тази пролет,но вече сложих Варостопа. Имам стара оксалова киселина на кристали в оригинална опаковка. Моля ако някой има проверен опит да напише реда,сезона и концентрациите, с които се работи. Благодаря предварително.

Stoyanov

Брой мнения : 5
Join date : 26.12.2010

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  Цеко Сифоня Нед Апр 03, 2011 1:43 am

yuri написа:Колеги, Варостопа е български препарат и вече не е много ефикасен. Вароатома е сръбки, но е пълен боклук. Апихелт и Супер стрипс са сръбски. Не са лицензирани, но са много ефикасни. А най-добре късно есен с Оксалова киселина и ако е необходимо през активния сезон с Мравчена.

Колега извинявай но не съм много съгласен с теб,възможно е за някой да е боклук-за мен засега не е.Нямам опаразитени пчели,безкрили и загинали и избягали семейства.Важното е че семействата ми са готови за пашата от рапица и след 2 седмици или по-рано слагам магазините.Жив и здрав.

Цеко Сифоня

Брой мнения : 132
Join date : 01.04.2011

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  yuri Нед Май 29, 2011 10:46 pm

Ти си единствения, който изказва задоволство от Варотом. Щом така смяташ - ок. Важното е да се намали инвазията, пък ако ще и с боза да е.

yuri

Брой мнения : 31
Join date : 12.10.2009

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  Цеко Сифоня Пон Май 30, 2011 6:37 am

Аз не искам да влизам в спор с вас колега-продължавам да твърдя че е ефикасен-имам около 70 семейства ,до тука мога само да се хваля,и ако само почувствам че нещо не е наред -веднага ще пиша тука.Между другото не съм третирал напролет с нищо освен с строителна рамка. Успехи колега!!! Laughing

Цеко Сифоня

Брой мнения : 132
Join date : 01.04.2011

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  yuri Вто Май 31, 2011 12:36 am

Благодаря. Няма за какво да спорим. Не съм искал да те убеждавам, че не си прав, а просто обобщих моето мнение и на колегите с които съм коментирал. Успех и на теб.

yuri

Брой мнения : 31
Join date : 12.10.2009

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Варостоп

Писане  pchelichka82 Пон Мар 05, 2012 10:38 pm

Здравейте,

имам нужда от помощ и се надявам, че тук ще ми окажете такава Smile
Първо да споделя, че нищо не разбирам от пчеларство и за това простете ме моля, ако въпроса ми е тъп. Семейството на сестра ми в чужбина се занимават с този занаят, но така да се каже - това им е сефтето.
Може ли да се използва лекарството "Варостоп", когато на от 3 до 5 рамки има яйца?
Благодаря предварително Smile

pchelichka82

Брой мнения : 2
Join date : 05.03.2012

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  Цеко Сифоня Вто Мар 06, 2012 2:18 pm

pchelichka82 написа: Здравейте,

имам нужда от помощ и се надявам, че тук ще ми окажете такава Smile
Първо да споделя, че нищо не разбирам от пчеларство и за това простете ме моля, ако въпроса ми е тъп. Семейството на сестра ми в чужбина се занимават с този занаят, но така да се каже - това им е сефтето.
Може ли да се използва лекарството "Варостоп", когато на от 3 до 5 рамки има яйца?
Благодаря предварително Smile
Може колега ,даже е препоръчително да се сложат лентите между откритото пило.

Цеко Сифоня

Брой мнения : 132
Join date : 01.04.2011

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  Nike123 Вто Мар 06, 2012 11:28 pm

През пролетта най-доброто което не влияе на качеството на меда е поставянето на напоени картончета с мравчена киселина. Пробвах да ги ползвам на втората година аз да ги напоявам обаче нещо не се получи. Пролет картончета напоени с мравчена киселина, а есента лентички и по възможност да се сменяват всяка година различни.

Nike123

Брой мнения : 12
Join date : 04.01.2010
Age : 48
Местожителство : София

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  Nike123 Вто Мар 06, 2012 11:29 pm

На различни фирми.

Nike123

Брой мнения : 12
Join date : 04.01.2010
Age : 48
Местожителство : София

Върнете се в началото Go down

Срещу Вароатоза Empty Re: Срещу Вароатоза

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите