ФОРУМ НА ПЧЕЛИТЕ И ПЧЕЛАРИТЕ В БЪЛГАРИЯ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Първа световна конференция по биопчеларство

Go down

Първа световна конференция по биопчеларство Empty Първа световна конференция по биопчеларство

Писане  Admin Пон Апр 11, 2011 4:31 am

Първа световна конференция по биопчеларство ,
Стефан Богданов, Димо Димов и Александър Георгиев

Нека пчеларя следва препоръките на Буда,
адаптирани в смисъл за пчеларя -
Нека пчеларя мъдрец
Живее природосъобразно с пчелите си,
Следвайте техния пример -
те събират нектара на цветята
без да им навреждат

Буда 483-563 пр. н. е.

Повече от 120 пчелари и учени от 30 страни присъстваха на първата си по рода конференция в света през август 2010 г. В Слънчев Бряг. Повечето от учасниците бяха от Европа, но имаше и участници от Северна и Южна Америка и Африка. Конференцията с 42 устни доклада и 24 представени постери продължи 3 дни. В следобедните часове, бяха обсъден подробно темите на конференцията. Представяме тук основните приноси и заключения.

БИОПЧЕЛАРСТВОТО ДНЕС
Биопчеларството е сравнително нов клон. Целта е да се щадят природните ресурси, пчелите да се гледат възможно по близко до природата и да се произвеждат продукти с високо качество. В ЕС биопчеларството започна с Директивата 2092 от 1991. Тя бе заменена с две нови директиви през 2007 (834/2007) и 2008 г. (889/2008). Тези директиви са имплементирани от членовете на ЕС с национални наредби. Наред с това много европейски и неевропейски страни са разработили свои реглементи по биопчеларство. Има национални (напр. Биоланд в Германия) и супранационални организации като Деметър със собствени стандартил

Европа
ЕС: Как стоят нещата с биопчеларството в различните страни? Биопчеларството е в най различен стадий. Биопчеларите са 0,1 до 13%, средно 1,5% от всички пчелари. Най много биопчелари има в Италия, с 13% от пчеларите, в повечето страни, цифрата е около един процени или по-малко. Процентът на сертифицирани пчелни семейство е по-високо: от 0,2 до 8%, средно 3%. Италия с 8% заема първото място, следвана от Румъния с 7,7% и България с 6,5%. Обяснението: биопчеларя притежава средно, 130 кошера а конвенционалния само 23. Във водещите страни като Италия, Румъния и България, 13 до 15% от произведения мед е биологически. Причините за големи разлики в различните страни от ЕС все още не са разследвани. Очевидно е, че някои страни предлагат благоприятни условия за развитието на биопчеларството от други.
Извън ЕС: С изключение на Република Македония където 20% от кошерите са сертифицирани (!!) в Русия, Украйна, Молдоваи Грузия биопчеларството е в зародиш.

Извъневропейски държави
Бразилия е може би най-големият производител на биологичен мед. Значителна част от общото производство от 40 000 тона мед е биологичен. Големи фирми като Cearapi, Minamel, Novomel и Apiduoro предлагат предимно биологичен мед. Липсват официални данни но произведения биомед, то е около няколко хиляди тона годишно. Аржентина и Мексико, произвежда 1279, респ 1150 биологичен мед годишно, което е само малка част от общото производство на мед. Интересът към биопчеларството в тези страни е голямо, защото има добър пласмент на биологичен мед на световния пазар.

Европейският пазар на биологичен мед
В по-развитите и богати северни и средноевропейски страни, биологичен мед има добър пазар, той там преди всичко се внася, защото месния био мед не достига. В Германия, според www.organic-bio.com има регистрирани 420 фирми от 54 страни за търговия с биологичен мед. Италия е европейски лидер със 117 дружества. В Германия, с най-големият пазар на мед в Европа, биологичен мед е около 5% от общия мед на пазара, особено популярен е монофлорния мед. Цените на биологичния полифлорен мед в големите търговски вериги в Германия са сравнително ниски, минималните са 5-6 € на килограм, докато за монофлорния мед тя е по висока, акациевия унгарски биомед на специализираната за био мед фирма Алос струва 25 евро килото.

Биопчеларството в България


ГЛАВНИТЕ РЕФЕРАТИ ПО ТЕМИТЕ НА КОНФЕРЕНЦИЯТА
Устойчиво пчеларството в развиващите се страни
Никола Брадбеър, Великобритания, направи преглед на устойчивото пчеларство в Африка. Тук е единственото място в света, където все още има непокътнати естествени популации на медоносни пчели, в естествена и, девствена природа. Пчелите живеят така както биха живели и без пчелар, намесата на пчеларя е минимална. Този вид пчаларство отговаря на природния инстинкт на пчелите. Пчеланя използва местни, неселекционирани пчели, които са естествено мобилни тъй като голяма част от тях се роят и се местат търсейки нови ресурси. Този вид пчеларство осигурява по-голямо генетично разнообразие на пчелата. Кошери са предимно "примитивни", направени от евтини естествени материли. Кошерите са поставят на много различни места и много от тях не са винаги населени с пчели. Пчеларя не ги храни със захар и им оставя достатъчно мед. Химикали не се се използват в пчелина а пчелните болести не създават проблеми защото пчелите са резистентни. Недостатъците на този вид пчеларство е: Медната реколта трудоемка, реколтите често малки а пчелите понякога са убивани при медосбора.
Ребека Хауърд, Камерун, описа първият сертифициран биопчелин в Африка, Ръководеща Надежда (www.guidinghope.com). Този кооператив иска да изнася продукцията си в Европа. Около 800 пчелари с кошери от традиционни местни материали отглеждат пчелите си в заобикалящите савани с площ от 25 000 кв. км, където има дребно земеделие и пасища.
Салвадор Гарибей, FiBL, Швейцария, описва биопчеларството в Мексико. Мексико разполага с отлични условия за биологично производство на мед, с висока степен на биологично разнообразие на растения и животни. Освен европейски пчели има и африканизирани такива, които са резистентни срещу болести по пчелите. и не изискват лечение. Произвеждат се около 1150 тона на сертифицирани биологични мед, което прави около 5% от износа на мед.

Мениджмънт на пчелина и борба против пчелни болести
Ингемар Фриз, Швеция, в първана си лекция даде обзор по тези теми. Важни фактори са - добро място за пчелина, отглеждане на силни семейства, използвуване на пчели са адаптирани към местните условия, използването на нетоксични и естествени средства за борба против болестита. Селекцията на резистентни пчели трябва да бъде в центъра на дейността.
Във втората си лекция Др Фриз подчерта връзката на пчелната епидемология с устойчивото пчеларството. Използвайки примера на поведението на американския гнилец, той показва факторита за вирулентността на патогенните микроорганизми на АГ. Има разлика между вертикално (при разможението на пчелите) и хоризонтално предаване на патогенните микроорганизми (между пчелните семейства). При вертикалното разножаване на бацилите се селекционират по невирулентни микрооргаризми, докато при хоризонталното им размножаване се селекционират по агресивни патогени. В съвременното пчеларство патогените се размножават хоризонтално, докато вертикалното им размножаване се инхибира чрез спиране на роенето. В модерната практика на пчеларството се селекционират по-вирулентни патогени, отколкото в естественото и устойчиво такова. Така се обяснява защо естествените популации на пчелите в Африка ще се справят по-добре с патогените.
Гюнтер Фридман, Германия, говори за неговия 15-годишен опит като професионален Деметър пчелар. Главните точки са отглеждането на пчели-майки чрез естествени рояци и използуването на естествени образувани пити (без основи), поне в плодника.. Реколтата на пчелен мед е около 30% по-ниска, отколкото при конвенционалното пчеларство. Производството е екстензивно, пчелите и майките са по жизнени и по здрави. .
Жил Ратиа, председател на Apimondia, Франция, говори за загубите на семейства и органични стандарти. От опита си натрутан при посещения на пчелини в целия свят той изброява няколко основни фактора, които предизвикват загуби на семейства: пестициди и други замърсители, Varroa и други заболявания по пчелите, пчелен фураж, влиянието на околната среда (например, излъчване на електромагнитни вълни), неправилен мениджмент на пчелина, климатични промени, и най-накрая взаимодействие между различните фактори. Само с комбинация от екологични икономика и селското стопанство заедно с биопчеларство могат да се решат проблемите и и да се избегнат загубите на пчелни семейства.

Пчелните продукти и замърсяването им
Основите по този въпрос са публикувани и в България виж брошура «Източници на замърсяването и влиянието им върху качеството на пчелните продукти», Стефан Богданов, Антон Имдорф и Цеко Иванов, 2002
Клаус Валнер, Германия обясни ролята на околната среда за замърсяването на пчелните продукти. Това влияние е свързано с качеството на околната среда. В някои развити страни индустриалните стандарти са достатъчно строги и тя не играе важна роля. В тези страни в селското стопанство се използвува интегрирана борба против вредителите, свързана с минимално използване на химикали. С оглед на тези факти разликата между традиционно и биологично произведени пчелни продукти е малка. За тези страни по важни са защитана на околната среда и развитието на биоразнообразието. В други, главно развиващи се страни, обаче, има повече замърсяване с на пестициди, тежки метали и други.
Стефан Богданов дава обзор върху ролята на пчеларската практика. Най-големият проблем са персистентните синтетитични акарициди, които трябва да липсват във восъка на биопчелините. Правилното използване на нетоксични вещества като органични киселини и тимол гарантира перфектно качество на пчелните продукти. Важно е преходът от конвенционално към биопчеларство. Прехода от замърсени към чисти восъчни пити е е възможен за един пчелен сезон: изкуствени рояци на пчелните семейства се постяват в обгорени и очистени пчелни кошери на нови основи, изградени от чист восък. Преход за 2 години е възможен ако се подменят всяка година 5 основи от магазина и от плодника (Lodesani, 2008 г.).

Законодателство и сертифициране
Първата био директива на на ЕС бе 1804/91 през1991 година. След това страните на ЕС я имплементираха с национални наредби. Този регламент бе ревизиран и заменен с 834/2007 (основния регламент) и 889/2008 (разпоредби относно прилагането). При прилагането на Директивата на ЕС в различните страни се получават разлики: в страни като Германия, Швейцария и Австрия, интегрираното селскостопанското производство с минимална упопреба на пестициди се счита биосъвместимо, в други страни биопчеларството е възможно само в териториите с екстензивно използвуване са въинтензивно земеделие Страни в Източна Европа, например България и Румъния, където голяма част от територията е екстензивна или пустееща е подходяща. Освен това прилагането на директивата на ЕС в различните страни е различно. Някои страни като Италия, Румъния и България се създадат добри условия за биопчеларството, там броят на биологичните пчелни колонии е над 5% от всички кошери.
Обяснения за България
Улрих Брйокер Германия направи обзор на сертификационните практики. Има свръх национални (Директива на ЕС за всички страни от ЕС), в допълнение към националните имплементиращи регулативи, освен това има биореглементи на частни международни организации (Деметър) и национални като Βioland и BioSuisse. В целия свят има повече от 30 различни стандарти за биопчеларство. Един и същ мед може да отговаря на биостандартите на една страна но не и в друга. В някои страни биопчеларството е възможно поради съществуване на и биосъвместими материали и оборудване, а в други те липсват. Има различни географски и климатични условия, които изискват различни алтернативни методи за борба против пчелните болести. Качеството на биопчеларствот е свързано главно с качеството на неговот сертифициране. Само един специалист, който разбира добре пчеларската практика е добре квалифициран да прави сертифициране.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Биопчеларствот все още е в начален стадий. В повечето страни то е все още незначително в сравнение с конвенционалното пчеларството. Причините са различни: високи разходи, недостатъчна подкрепа от държавата, високи разходи за сертифициране, липса на пазар за реализация на продуктите на справедливи цени и т.н. Един от възможните подходи за увеличаване на размера на биопчеларстото е груповото сертифициране, което е възможно в България и Румъния. Коментар з Б

Първата конференция по биологично устойчиво пчеларство даде картина на настоящата ситуация на този все още пионерски отрасъл на пчеларството и разви идеи как то да се се развие в бъдеще. Държавите трябва да подпомогнан тази практика.:

Обобщение на конференцията са на разположение на уебсайта на конференцията: www.worldconferenceonorganicbeekeeping.com Всички презентации на конференция ще се публикуват на интернет страниците на Apimondia. FIBL Швейцария планира уебсайт на биопчеларството.
Следващата конференция ще се проведе в Мексико през 2012 година. Отговорен, Салвадор Гарибей, FIBL, salvador.garibay @ fibl.org


Снимки
Lotus.jpg
BeeOrganicallyConnected.jpg
African Beehives
Etc.


Admin
Admin
Admin

Брой мнения : 56
Join date : 05.05.2009

http://www.pchelite.eu

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите