ФОРУМ НА ПЧЕЛИТЕ И ПЧЕЛАРИТЕ В БЪЛГАРИЯ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Външна изолация на кошер?

5 posters

Go down

Външна изолация на кошер? Empty Външна изолация на кошер?

Писане  bopetkov Чет Яну 13, 2011 4:07 am

Здравейте колеги! Отскоро си мисля да направя опит с няколко кошера-да им направя външна топлоизолация.Първоначално идеята ми е следната:да залепя отвън на кошерите 2 см. стиропор, и да го боядисам със силиконова боя от тази за външна топлоизолация на сгради.Тя е водонепропусклива и стиропора няма да може да поема влага, което е добре.Пробвал съм с такава боя да боядисвам нови кошери и резултата е много добър-трайна, не се напуква, не избелява.Като разход за кошер(Дадан Блат) смятам следното:1кв.м. струва около 1.60лв-достатъчно за 1бр. кошер,боята около 3лв за кошер, силикон за лепене на стиропора да речем 1лев за кошер или общо около 6 лева за кошер.Труда разбира се е за моя сметка, то при пчеларите с труда винаги така става. От тук нататък не се знае какво ще си получи.Дали през зимата няма да има повече влага?Но пък с добра вентилация може би това ще се избегне.
Ако някой иска да сподели подобни хрумвания и мнения нека да го направи.Пожелавам на всички успешна 2011 година!

bopetkov

Брой мнения : 1
Join date : 08.06.2010

Върнете се в началото Go down

Външна изолация на кошер? Empty Re: Външна изолация на кошер?

Писане  virtual spirit Пон Фев 28, 2011 2:28 am

Здравей колега, и аз съм мислил по този въпрос за изолация по начина описан от теб. Тази година ще опитам и ще постна какво се е получило.

virtual spirit

Брой мнения : 1
Join date : 28.02.2011

Върнете се в началото Go down

Външна изолация на кошер? Empty Re: Външна изолация на кошер?

Писане  Цеко Сифоня Съб Апр 02, 2011 3:32 am

Стиропора е изолатор но зимата когато се образува конденз няма да позволи на дървото да изсъхне.Всъщност не виждам смисъл от изолация на кошера колеги.

Цеко Сифоня

Брой мнения : 132
Join date : 01.04.2011

Върнете се в началото Go down

Външна изолация на кошер? Empty re

Писане  tumba lumba Сря Авг 17, 2011 7:01 pm

АЗ съм новак но миналата зима направих точно така на 9 рамки зазимих само с стереопор и по мое мнение пчелите се чувстват по комфортно Това е все едно да правиш изолация на къща пчелите ще вентилират много по малко за да генерират енергия а това ще се отрази на тяхното износване и съответно на меда Колкото до конден Rolling Eyes за най горе в хранилката поставих вълнен парцал и нема ядове Конденза ще почне напролет когато майката ще почне да снася поне така мисля аз

tumba lumba

Брой мнения : 1
Join date : 17.08.2011

Върнете се в началото Go down

Външна изолация на кошер? Empty Re: Външна изолация на кошер?

Писане  Лежаков Нед Сеп 16, 2012 6:17 pm

Желателно е при производството на нови кошери да се използва сух и по-дебел дървен материал, за да не се налага допълнителна външна изолация. Основните проблеми на пчелите през зимата са лошата вентилация и повишената влажност в гнездото. Изолацията със стиропор не решава тези проблеми.
Добри резултати има ,когато изолационния материал е поставен вътре в стената на кошера - отвътре 20 мм. дърво, в средата 10 мм. стиропор и отвън 15 мм. дърво. Използва се в страните ,където зимите са дълги и много студени.

Лежаков

Брой мнения : 3
Join date : 03.09.2012

Върнете се в началото Go down

Външна изолация на кошер? Empty Re: Външна изолация на кошер?

Писане  Цеко Сифоня Нед Сеп 16, 2012 7:23 pm

Колега Лежаков ,съгласен съм че ще е от значение ако стените са направени по този начин-несъмнено ще има ефект но ми се струва малко сложно за изпълнение,вероятно трябва предварително да се изработят плоскости със стиропор в средата и после да се разкрояват??Иначе се усложнява конструкцията ако се прави поотделно.То и нашите зими вече взеха да се приближават към арктическите ...така че може и да е има полза от това .Отварянето на хранилката и закриването и с вълнен парцал или нещо подобно както пише колегата " тумба лумба" Laughing е удачно за извеждане на излишната влага ,аз и сега го използвам и съм доволен.Докато в кошера има пчели -все ще има влага но допълните мерки по зазимяването помагат....Успех на всички!

П.с. Колега видно от ника ви предполагам че сте се насочил към лежаците или греша??Малко е позната тази система (поне за мен) и е интересно да чуем доволен ли сте,в моя край знам само една колежка която има лежак ,повечето сме на дадани и многокорпусни ...

Цеко Сифоня

Брой мнения : 132
Join date : 01.04.2011

Върнете се в началото Go down

Външна изолация на кошер? Empty Re: Външна изолация на кошер?

Писане  Лежаков Чет Окт 04, 2012 12:07 am

Отглеждам пчели само в лежаци.

Лежаков

Брой мнения : 3
Join date : 03.09.2012

Върнете се в началото Go down

Външна изолация на кошер? Empty Re: Външна изолация на кошер?

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите